Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie, co posiadacie . Miasto jak wiele innych w Polsce - ładne, tylko trzeba umieć spojrzeć...
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
O autorze
Zakładki:
A tu jestem też
A tu warto zajrzeć
ART FOTO
Ciekawe miejsca
Foto strony
FUNDACJE
Internet
Miasta
Obieżyświat
Prawa autorskie
Radio i telewizja
Turystyczne
Włocławek w sieci

Skopiuj CSS
środa, 18 lutego 2015
Kujawska koza

Koza - zwyczaje zapustowe na Kujawach. Włocławek się bawi. To już 26 raz korowód idzie przez miasto. Organizatorem imprezy jest miasto, a dokładnie Muzeum Etnograficzne.

sobota, 21 sierpnia 2010
Balony 2010

Wierna balonom od lat wstaję wcześnie rano i gonię je obiektywem mojego aparatu...

Tagi: balony
23:56, futermama , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 czerwca 2010
Wielka woda we Włocławku cz.2

kolejne spojrzenie

 

 

 

 

Od Wielka woda we Włocławku
niedziela, 30 maja 2010
Wielka woda we Włocławku

Kilka spojrzeń na miastosobota, 22 maja 2010
Włocławek, idzie fala powodziowa 22-05-2010

Watch live streaming video from cw24tvpl at livestream.com
Zapora wytrzyma

- Możemy z całą odpowiedzialnością zapewnić, że nic obecnie nie zagraża tej budowli i nie ma powodu do niepokoju, obaw o jej wytrzymałość - powiedział dzisiaj we Włocławku Bronisław Komorowski. Donald Tusk, który razem z marszałkiem zapoznał się z sytuacją powodziową na zaporze, mówił, że teraz "ważniejsze od władzy publicznej są służby bezpośrednio zaangażowane w ratowanie ludzi i dobytku".

Od prawej: Bronisław Komorowski, Donald Tusk i wojewoda  kujawsko-pomorski Rafał Bruski podczas wizyty na tamie we Włocławku
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Od prawej: Bronisław Komorowski, Donald Tusk i wojewoda kujawsko-pomorski Rafał...
Widok na zaporę
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Widok na zaporę
Premier i  marszałek Sejmu we Włocławku
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Premier i marszałek Sejmu we Włocławku

Premier zapowiedział, że jeśli ze strony służb ratowniczych padnie postulat ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, to decyzja w tej sprawie zapadnie "w ciągu godziny". Podkreślił jednak, że liczą się "nie nasze wyobrażenia czy czasami amatorskie rady różnych ludzi dobrej woli" - "tylko wyłącznie profesjonaliści i służby zaangażowane w ratowanie w jakimś sensie będą autorami rekomendacji i ich będziemy słuchać".

Szef rządu zaznaczył, że uwikłanie się w konflikt w czasie ewakuacji, próba używania przymusu w jej trakcie, utrudni ją, a nie ułatwi. "Strażacy (...) muszą ratować ludzi" - zaznaczył.

- Dlatego będziemy do skutku (...) namawiać ludzi, rozumiejąc ich obawy o dobytek, żeby nie lekceważyli niebezpieczeństwa i żeby na wezwanie do ewakuacji wykonywali polecenia służb. Przygotowane są szkoły, przygotowane są miejsca na wypadek ewakuacji, w tym czarnym wariancie do ponad 30 tys. ludzi - liczymy na to, że potrzeby ewakuacyjne będą mniejsze - powiedział premier.

Oceniając dotychczasowe skutki powodzi, szef rządu przypomniał, że spośród dwunastu odnotowanych do tej pory ofiar śmiertelnych żywiołu, w żadnym przypadku do tragedii nie doszło z powodu odmowy ewakuacji.


Komorowski: Nie ma zagrożenia dla zapory we Włocławku


- Zapora włocławska była budowana jako obiekt energetyczny, a nie retencyjny, choć i taką rolę spełnia. Możemy z całą odpowiedzialnością zapewnić, że nic obecnie nie zagraża tej budowli i nie ma powodu do niepokoju, obaw o jej wytrzymałość - takiego zdania są wszystkie osoby odpowiedzialne za stan zapory - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który towarzyszył premierowi podczas wizyty we Włocławku.


Dziś w południe dopływ wody w Wiśle do zapory wynosił 6000 tys. m sześc. na sekundę, a zrzut 5700. Jak poinformował premier, wytrzymałość konstrukcji tamy obliczano na "dobrze ponad 8 tys. metrów sześciennych".


- Te przepływy jakich się spodziewamy według prognoz oscylują w granicach 7 tys. metrów sześciennych. Musiałoby się stać coś nieprzewidzianego i strasznego, by dojść do tych "ryzykownych" ilości wody - dodał Donald Tusk.


Dopływ 6700 m sześc/s przed południem w niedzielę


Premier pozytywnie odniósł się do inicjatywy PiS, które zdecydowało, by zaplanowaną na dziś konwencję wyborczą Jarosława Kaczyńskiego zmienić w koncert charytatywny na rzecz ofiar powodzi. - Każda pomoc jest dobra i na pewno wszyscy chętnie się do tego przyłączą; hojność jest jak najbardziej wskazana - pokreślił.


Według dzisiejszej prognozy IMGW fala kulminacyjna na Wiśle dotrze do Włocławka w niedzielę przed południem. Spodziewany wówczas dopływ wody do zapory, to 6700 m sześc/s, ilość jakiej nie notowano w tym miejscu od 1979 roku.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/

Tusk i Komorowski na tamie

Włocławek walczy o tamę

Włocławek walczy o tame
Autor: bwa, bzato; Zródło: PAP, IAR
18:12 | 22.05.2010
– Tama nie jest zagrożona, chociaż sytuacja jest poważna – uspakajał premier Donald Tusk, który z Bronisławem Komorowskim przybył do Włocławka i zapoznał sie z sytuacja na zaporze. Po godzinie 18. poziom Wisły w jej okolicy przekroczył 8 metrów.
Szef rzadu podkreslił, że trudna sytuacja jest na terenach położonych poniżej tamy. Najważniejsze w tej chwili jest monitorowanie stanu wałów przeciwpowodziowych w regionie,  ponieważ to one stanowia zagrożenie dla mieszkanców.
Przewiduje sie, że w szczytowym okresie przez tame przepływać bedzie 6900 metrów szesciennych na sekunde, czyli najwiecej od 1979 r. Normalnie przez stopien przepływa prawie osiem razy mniej wody.
Do zbiornika włocławskiego już wpływa czoło fali powodziowej. W najbliższych godzinach zagrożone beda podtopieniami miejscowosci le(ace miedzy Płockiem a Włocławkiem, wzdłuż drogi krajowej nr 62. Do tej pory ewakuowano blisko 360 mieszkanców m. in. z Dobiegniewa, Debu, Skoków, Wistki Szlacheckiej i Wistki Królewskiej. Mieszkancy zostali przewiezieni do szkoły we wsi Smólnik.
Stan wody na zbiorniku włocławskim wcia( jeszcze jest niski. Od trzech dni hydrolodzy przygotowywali go na przyjecie fali powodziowej.
Fala zalewa natomiast nabrze(e bezposrednio przylegajace do jazów zapory we Włocławku. Obecnie prowadzony jest zrzut wody ze zbiornika włocławskiego w objetosci ponad 5 tysiecy metrów, a w ciagu dnia zostanie zwiekszony do prawie 8 tysiecy metrów. Takiego przepływu wody przez zapore nie notowano w jej ponad 40 letniej historii.
Wzburzona woda podeszła pod czesc betonowego nabrzeża, na którym stoi pomnik upamietniajacy meczenska smierć ksiedza Jerzego Popiełuszki. Woda wlewa sie bezposrednio pod symboliczna tablice i zalewa przejscie dla pieszych.
Nieco powyżej na cokole włocławskiej tamy tłumy Włocławian zastanawiaja sie, czy zapora wytrzyma napór fali kulminacyjnej, która jest już około 30 kilometrów od miasta.
Czarny scenariusz
Gdyby tak sie stało skutki byłyby katastrofalne. Symulacje zakładaja, że już w 10-11 minut po katastrofie czołowa fala
zaczełaby podmywac włocławski most. Nowe plany przewiduja, że zostanie on wyłaczony z ruchu i przeznaczony wyłacznie
dla słu(b ratowniczych. Ale zakłada sie też, że sie zawali.
W 15. minucie woda, płynaca z predkoscia 10,5 metra na sekunde, dotarłaby do Zawisla, w 18 do miejskiej oczyszczalni
scieków, a w 39 – do Bobrownik. Gminne władze sa przygotowane do ewakuacji 2 tysiecy osób, także ze wsi Winduga i Stary Bógpomóż.
Po trzech kwadransach fala osiagnełaby Nieszawe. Na bocznej bramie prowadzacej do ratusza mniej wiecej w połowie wysokosci namalowano farba biała linie. Do tego poziomu może dotrzec woda.
Na razie sytuacja jest jednak pod kontrola i – jak uspokajał premier – nie ma co straszyc społeczenstwa. Jak sie okazuje grozna jest bowiem nie tylko Wisła. Niebezpiecznie podniósł sie także stan Zgłowiaczki we Włocławku. A ma jeszcze dojsć do cofki.
Władze województwa kujawsko-pomorskiego apelują do mieszkanców Włocławka i powiatów nadwislanskich o
bezwzgledne podporzadkowanie sie poleceniom służb ratowniczych.
© 2009 Telewizja Polska SA
drukuj
źródło: TVP INFO http://www.tvp.info

stan alarmowy na zaporze

Zapora we Włocławku przygotowuje się do nadejścia wielkiej fali powodziowej. Czy to wystarczy ?

 

niedziela, 29 listopada 2009
Galeria bezdomna

W naszym mieśc ie zagości wystawa Galerii Bezdomnej. Więcej informacji  na stronie Galeria bezdomna .

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6